Czemu wykonywana jest kriochirurgia?

Kriochirurgia jest wariantem operacji, jaka polega na stosowaniu ekstremalnie zimnego środowiska do niszczenia nieprawidłowych tkanek, takich jak nowotwory. Kriochirurgia na ogół żąda użycia ciekłego azotu, choć wolno też wykorzystywać dwutlenek węgla i argon. Ciekły azot – w wypadku ludzkiej tkanki ma okazję zabijać i demolować komórki, kiedy ma z nimi kontakt, co jest istotne, kiedy chcemy usunąć komórki rakowe.

Kriochirurgia jest najczęściej stosowana w wypadku guzów lub zmian przedrakowych następujących na skórze. Niemniej jednak co poniektóre guzy wewnątrz ciała mogą być także leczone w ten sposób. Postępy w technologii kriochirurgii radykalnie zmniejszyły długoterminowe skutki uboczne połączone z leczeniem. Konieczne są dalsze badania długoterminowych efektów ubocznych i efektywności kriochirurgii.

Czemu wykonywana jest kriochirurgia?

Kriochirurgia sprzyja do niszczenia tkanek problemowych w ciele. W większości przypadków raka nie jest to główna linia obrony. Można ją jednak wykorzystywać, kiedy inne formy leczenia okazały się nieskuteczne, przede wszystkim jeśli rak wrócił po innych terapiach.

Kriochirurgia jest z reguły wykonywana w celu kuracją nowotworów bądź też zmian przedrakowych na skórze. Jest ona niemniej jednak wykorzystywana także przy co niektórych narządach wewnętrznych, takich jak wątroba, gdy choroba i inne kłopoty sprawiają, że typowa chirurgia jest zagmatwana bądź też ryzykowna. Kriochirurgia jest użytkowana jako fundamentalne leczenie wczesnego raka gruczołu krokowego, jaki jest zawarty w gruczole krokowym. Jest też wykonywana, gdy rak wraca po innych terapiach.

Kriochirurgia niesie niebezpieczeństwo, niemniej jednak uważa się je za niższe aniżeli to, z jakim kojarzą się inne metody kuracji raka, takie jak chirurgia i radioterapia.

Ryzyko powiązane z kriochirurgią obejmuje:

• pęcherze

• defekt sąsiednich zdrowych tkanek bądź też naczyń

• infekcję

• utratę czucia w przypadku uszkodzenia nerwów

• ból

• blizny

• seksualna dysfunkcja

• wrzody

• biała cera w miejscu zabiegu

W jaki sposób przygotowywać się do kriochirurgii? To zależy od typu np. kriochirurgia raka cery, która jest nadrzędnym powodem użycia kriochirurgii, wymaga niewielkiego przygotowania z Twojej strony.